Piotr Sommer (ur. 1948) opublikował w ostatnich latach m.in. zbiór poezji Lata praktyki (2022), wybór wierszy Po ciemku też (2013), trzy książki z esejami o poezji – Smak detalu i inne ogólniki (2015), Po stykach (2018), Kolekcja wiosenna (2020) – i szkic dydaktyczny Ładne rzeczy (2020), a z przekładów – antologię poezji amerykańskiej O krok od nich (2018), Tysiąc sztuk awangardowych Kennetha Kocha (2019) i Co robisz na naszej ulicy Charlesa Reznikoffa (2019). Zredagował również antologię szkiców o przekładzie O nich tutaj (2016), a tom Ucieczka w bok (2016) przynosi wybór opublikowanych z nim rozmów z lat 1996–2015. Laureat m.in. Wrocławskiej Nagrody Silesius (2010) i Nagrody m.st. Warszawy (2022).
Jacek Podsiadło (ur. 7 lutego 1964[1] w Szewnie) – polski poeta, prozaik, tłumacz, dziennikarz, felietonista. Jest autorem wielu tomów poezji, publikował wiersze i fragmenty prozy w większości polskich czasopism literackich. Jego wiersze tłumaczono m.in. na angielski, niemiecki, słowacki, słoweński i ukraiński. Jest również autorem przewodnika po Wilnie wydanego przez wydawnictwo Pascal. W swojej twórczości przeciwstawia się formom społecznego ucisku (państwo, wojsko, edukacja), głosząc anarchistyczne i pacyfistyczne poglądy.
W latach 1993–2008 prowadził audycję „Studnia” w Radiu Opole. W latach 2009-2018 prowadził własne Domowe Radio „Studnia” w Internecie. Był także felietonistą „Tygodnika Powszechnego”. Od 2020 roku ponownie pisze dla tego tygodnika felietony. Od 2023 roku prowadzi osobistą stronę pod adresem jacpo.pl.
W 1992 r. został laureatem Grand Prix w konkursie na brulion poetycki im. M.M. Morawskiej. Laureat licznych nagród literackich, m.in. nagrody im. Georga Trakla (1994), Nagrody Fundacji im. Kościelskich (1998), Nagrody im. Czesława Miłosza (2000); sześciokrotnie nominowany do Nagrody Literackiej „Nike” (w 1999 za Niczyje, boskie, w 2000 za Wychwyt Grahama, w 2006 za Krę, w 2015 za Przez sen – finał nagrody i w 2017 za Włos Bregueta – finał nagrody, w 2021 za Podwójne wahadło – finał nagrody), nominowany do Nagrody Literackiej Gdynia 2009 w kategorii proza za Życie, a zwłaszcza śmierć Angeliki de Sancé, dwukrotnie nominowany do Nagrody Poetyckiej im. K.I. Gałczyńskiego „Orfeusz” (w 2015 za tom Przez sen oraz w 2023 za tom Człowiek, który odjechał). W 2015 otrzymał Wrocławską Nagrodę Poetycką „Silesius” za całokształt twórczości oraz Nagrodę Poetycką im. Wisławy Szymborskiej 2015 za tom Przez sen (ex-aequo z Romanem Honetem). W 2017 otrzymał Wrocławską Nagrodę Poetycką „Silesius” za tom Włos Bregueta.
Grzegorz Jędrek – ur. 1988, od kilkunastu lat mieszka w Lublinie. Slamer i poeta, obecnie zajmuje się przede wszystkim literaturą mówioną. Debiutował na łamach „Akcentu” 2011 nr 3, ponadto publikował m.in. w „Arteriach”, „Odrze”, „Stonerze Polskim” i „Wakacie”. Autor zbioru wierszy Badland (2012). Dwukrotnie nominowany do Nagrody im. Jacka Bierezina, jeden z laureatów „Połowu 2011”. Uczestnik turniejów jednego wiersza. Laureat lubelskich „Żurawi 2012” w kategorii „Słowo”. Współzałożyciel Inicjatywy Dworzec Wschodni. Doktor literaturoznawstwa, czasowo związany z Katedrą Teorii i Antropologii Literatury KUL. W swoich badaniach z zakresu humanistyki cyfrowej rozwija koncepcje konstruktywizmu utopijnego. Twórca bloga o PR i marketingu w kulturze wniedoczasie.pl. Fan Star Treka.
Patrycja Sikora – poetka, pisarka. Urodzona w Wieruszowie w 1989 roku. Za debiutancki tom „Instrukcja dla ludzi nie stąd” (2020) nominowana do „Paszportów” Polityki. W 2022 roku ukazał się jej drugi tom „Wszyscy o nas mówią”. Wielokrotna laureatka slamów poetyckich. Redaktorka kwartalnika literackiego „Strona Czynna”, antologii wierszy „Jak długo będziemy musieli” i „Biji Rojava!”. Obecnie pracuje nad debiutem prozatorskim oraz trzecią książką poetycką.
Dagmara Świerkowska-Kobus – (1994) doktorantka Szkoły Doktorskiej Nauk o Języku i Literaturze UAM. Reprezentantka Polski na Mistrzostwach Świata Slamu Poetyckiego w Paryżu w roku 2019 (Coupe du monde Grand Slam Poetry 2019). Zwyciężczyni 15. edycji najważniejszego i najstarszego polskiego festiwalu slamerskiego Spoke’n’Word w Warszawie. Dwukrotna stypendystka programów studenckich Fundacji Batorego (2013, 2014). W roku 2021 otrzymała grant PRELUDIUM Narodowego Centrum Nauki na badanie zjawiska slamu poetyckiego w Polsce oraz stworzenie platformy internetowej Wirtualne Archiwum Slamu Poetyckiego (WASP). Redaktorka polskich antologii slamerskich. Prezeska Fundacji KulturAkcji, dyrektorka artystyczna Ogólnopolskich Mistrzostw Slamu Poetyckiego. Zajmuje się literackim zaangażowaniem i dydaktyką poezji współczesnej. Znana jako Awałsia Askrobmysz.
Daria Danuta Lisiecka – poetka, instruktorka teatralna, animatorka kultury. Laureatka konkursów teatralnych i literackich, tłumaczona na język angielski, hiszpański, portugalski i ukraiński. Jest pomysłodawczynią i współorganizatorką istniejącego od 1999 roku festiwalu literackiego Ogólnopolskie Spotkania Poetów BIAŁA LOKOMOTYWA, który od 2014 roku odbywa się wyłącznie w Łazieńcu, wsi dzieciństwa i wczesnej młodości Edwarda Stachury. Tworzy projekty teatralno-wędrowne w ramach Teatru Moich Wierszy. Autorka książek poetyckich Teatr moich wierszy (1999), mgnienia (2020) oraz prozy poetyckiej Obłoki nad bulwarem (2022). Opracowała, zredagowała i opatrzyła komentarzem publikacje: BIAŁA LOKOMOTYWA – festiwal literacki w Łazieńcu (2021) oraz antologię Wybrane z rozkładu jazdy (2022). Współpracuje pismem kulturalnym „Menażeria” oraz stroną Babiniec Literacki. W Radio z Qlturą prowadzi autorski magazyn o literaturze, książkach, stylach i pasji czytania – „Wyczytane do białości”.
Grzegorz Borowiec – (1992) – urodzony w Grudziądzu, obecnie mieszkaniec Torunia. Absolwent toruńskiego UMK na kierunku automatyka i robotyka. Wiersze pisze od kilku lat, udzielał się również w zespołach muzycznych takich jak Dead Amoeba, DxD, a obecnie – Back to Skull i Misguided. Na swoim koncie ma trzy tomiki wierszy: Trudny Splin (2016), Jest spokojnie (2019) i Niepotrzebne skreślić (2022).
Ada Żurawska – osoba pisząca , slamująca. Pomysłodawczyni i dyrektorka artystyczna Festiwalu Piosenki Improwizowanej oraz Festiwalu Poezja Praktyczna. Improwizatorka teatralna. Zawodowo menagerka od gruntów inwestycyjnych. Prywatnie matka tatuatorki i fotografa. Aktywistka na rzecz praw człowieka, sojuszniczka ludzi w drodze. Laureatka slamów i konkursów jednego wiersza. Publikowała w Wakacie, Malkontentach i Akancie. Aktualnie pracuje nad tomikiem wierszy i zbiorem opowiadań.
Justyna Kłosińska-Krikel – człowiek renesansu, zwana też „cesarzową toruńskiego slamu”. Na co dzień kobieta pracująca, po godzinach – animatorka kultury. Zna się na organizowaniu festiwali, wymyślaniu i prowadzeniu konkursów oraz przeglądów poetyckich, mówieniu poezji i mówieniu o poezji. Prowadziła warsztaty teatralne, poetyckie oraz rozwojowe. Od 6 lat prowadzi slamerskie spotkania w Od Nowie.
A STORY OF POLISH JAZZ – JPA Trio & Raperzy z grupy WU-HAE
Jacek Pelc – perkusja
Piotr Olszewski – gitary
Antoni Olszewski – bas
Bzyk & Guzik – rap
Projekt, którego punktem specjalnym jest żywa prezentacja hip hopowego hitu autorstwa Jarka Śmietany i Jacka Pelca „A Story of Polish Jazz”. Nowohuccy raperzy Bzyk i Guzik współtworzyli wraz z Jarkiem Śmietaną pierwszą, źródłową wersję tego utworu wydaną na krążku o tym samym tytule.
Jacek Pelc będący współautorem tekstu zaprosił do współpracy znakomitych muzyków, z którymi nieraz występował w formacjach Olszewski Bach Trio, Jacek Pelc Electric Trio, czy Broadway w Kameralnym Wydaniu. Koncert będzie świetną okazją do prezentacji i promocji książki Jacka Pelca „JAZZ W OPARACH PRL, Z Jarkiem Śmietana w Trasie”, w której cały rozdział poświęcony jest powstaniu A Story of Polish Jazz wraz z kompletnym zapisem tekstu. Wydana zaledwie kilka tygodni temu książka zbiera znakomite opinie i jest chętnie kupowana podczas wieczorów autorskich.
PARNO
Zespół powstał pod koniec 2016 roku w Toruniu. Parno wykonuje wyłącznie autorski i oryginalny materiał, będący połączeniem ciężkiego bluesa i postrocka z psychodelią. Zespół występował w klubach: Mózg w Bydgoszczy, NRD i Dwa Światy w Toruniu, Cuma w Chełmży, a także na festiwalu literackim Biała Lokomotywa i podczas ostatniego Koncertu Pamięci Grzegorza Ciechowskiego w klubie Od Nowa w Toruniu. Tworzą go: Marcin Jaskulski (wokal), Krystian Rubacha (gitara), Grzegorz Giedrys (gitara), Wojciech Giedrys (bas), Jacek Leśniewski (perkusja). Aktualnie muzycy pracują nad debiutancką płytą.
NOCNY SUPERSAM
Wawrzyniec Dąbrowski – wokal, muzyka, aranżacje
Agata Kołodziejczyk – wokal, klawisze
Maciej Rozwadowski – instrumenty perkusyjne
Rafał Trzciński – bas
Pracujemy, załatwimy sprawy, sprzątamy, bawimy się, uprawiamy seks. Robimy zakupy w sklepie 24h. Gapimy się w telefon lub siedzimy przed laptopem do białego świtu. Miasto nocą. Rozmawiamy, poznajemy, budujemy. Próbujemy być z kimś. Próbujemy być ze sobą. Próbujemy być. Wszystko żeby choć przez chwilę poczuć bezpieczny dotyk sensu. Czasem po prostu kładziemy się spać, żeby nadrobić trochę snu i… nie możemy zasnąć.
NOCNY SUPERSAM to zapis takich nocy.
Nocny SuperSam to połączenie tekstów reżyserki i dramatopisarki Teatru MŁYN Natalii Fijewskiej-Zdanowskiej, kompozycji muzycznych Wawrzyńca Dąbrowskiego (Henry David’s GUN, Letters From Silence, Frozen Lakes, Henry No Hurry) oraz śpiewu Agaty Kołodziejczyk (Fijewskiej) (aktorka, znana z takich spektakli jak „Piąta rano”, „Niunia” czy „Draka”), przy wsparciu muzyków Macieja Rozwadowskiego (instrumenty perkusyjne) i Rafała Trzcińskiego (bas). Zespół ma na koncie trzy wydawnictwa – debiutancki longplay „Plac zabaw” (2014), „(bez) końca początki” (EP, 2015) oraz album „Dźwiękoszczelna” (2018). „Plac zabaw” to refleksja na temat szeroko pojętej wielkomiejskości na przykładzie Warszawy i jej współczesnych mieszkańców. „Dźwiękoszczelna” to opowieść o współczesnych relacjach rodzinnych, partnerskich, zawodowych oraz tych, które mamy sami ze sobą.