GALERIA DWORZEC ZACHODNI

13 maja (poniedziałek)

Wystawa „ Słowo i obraz, czyli poezja w komiksie ”

Czy poezja i komiks mogą zaistnieć w jednym dziele? Na to pytanie – twierdząco – odpowie nasza wystawa. Komiks bowiem stanowi tak obszerne medium, iż w jego ramach mieszczą się najprzeróżniejsze gatunki. Określa się go mianem opowieści graficznej, co oznacza wzajemnie się wspierające słowo i obraz. Czy będzie to dramat, epika, poezja czy inny rodzaj narracji słownej, nie ma tu specjalnego znaczenia. Przede wszystkim chodzi o rodzaj ekspresji jaki artysta chce umieścić w swym utworze. Zdarzają się więc komiksy pisane wierszem, z rymującymi bohaterami oraz takie, gdzie dla podkreślenia nastroju artysta używa wyszukanych, czasem bardzo lirycznych słów. Niekiedy jest to wiersz biały, niekiedy rymy. Wówczas, w zależności od wrażliwości autora, również rysunki nabierają na przykład walorów abstrakcji lub surrealizmu. Jednak w większości przypadków, kiedy komiks posługuje się wierszem, będą to utwory żartobliwe, często satyryczne lub po prostu twórczość dla dzieci. To ostatnie wynika z wieloletniej tradycji rymowanej książki dziecięcej.
Komiks ze swej natury jest lekturą lekką, co nie oznacza, że prostą. Świetnie się nadaje do stworzenia nastroju dobrej zabawy, ale potrafi też bardzo sprawnie operować słowem, by poradzić sobie z przekazywaniem trudnych, czasem nawet filozoficznych i egzystencjalnych treści, także takich „między wierszami”.

13 maja (poniedziałek)

BUUMowy SLAM Poetycki

Kino Niebieski Kocyk

14 maja (wtorek)

FILM: „PRZEDSZKOLANKA”

„PRZEDSZKOLANKA” reż. Sara Colangelo, USA 2019.
Lisa ma szczęśliwą rodzinę, pracę, którą lubi i ładny dom na przedmieściach Nowego Jorku, ale tak naprawdę od zawsze chciała być artystką. Kiedy przypadkiem odkrywa geniusz poetycki swojego pięcioletniego ucznia, postanawia zrobić wszystko, aby nie został zmarnowany. Wiara, że chłopiec, w przeciwieństwie do niej, ma szansę zostać wybitnym twórcą, zamienia się w niebezpieczną obsesję.

15 maja (środa)

JAZZ I POEZJA: Grzegorz Nadolny, Maciej Sikała Super Duo i Paweł Tański